Ako ste mislili da Hrvati gledaju samo na Irsku i Njemačku kao obećane zemlje, griješite. Hrvati pronalaze svoje “bolje sutra” u svim državama svijeta, a jedna od njih koja postaje sve popularnija je svakako Francuska.
Svima je jasno da su Francuzi konzervativci, lijepo se oblače, imaju neke od najboljih chefova na svijetu i vrhunska vina! Nije ni čudo da Hrvati odabiru ovu zemlju za svoj “bolji život”.
Mi smo odlučili istražiti koje su to stvari koje biste trebali znati o selidbi i životu u Parizu te smo za pomoć pitali mladu Katarina koja već živi tamo!
-
Sve je pomalo prljavo
Pariz je grad svjetlosti, modna meka, jedan od najljepših gradova na zemlji… i to je istina, sve dok ne skrenete u uličicu gdje ćete biti obuzeti mokraćnim mirisima, te kamenim uličicama prepunih pseće kakice. Ne čini se tako “šik”, zar ne? Ne brinite! Filtrirajte te stvari i vaša obitelj i rodbina nikad neće saznati.
-
Sve je skupo
Osim kruha i vina na dnu polica u supermarketu, ništa u Parizu nije jeftino. Naravno, tijekom cijelog dana i noći možete pronaći neke barove sa happy hour-om i jeftine pivnice, no ostale stvari kao što su najam stana, regenerator i borovnice zahtijevaju ozbiljan balans budžetom.
-
Pronalaženje pristojnog, povoljnog stana je TEŠKO
Da biste unajmili stan u Parizu, morate dokazati da imate više nego dovoljno novca za plaćanje samog najma, kao i jamca koji će pokriti vaše troškove ako upadnete u financijsku krizu. I ne samo to, vlasnici stanova su ozbiljno izbirljivi oko toga koga će pustiti u svoj malen, i često otrcan stan s vrlo malo prirodnog svjetla i hrpetine loših cijevi s kojima ćete se boriti dok god ste tu.
“Neki vole studente sa super bogatim roditeljima, dok drugi favoriziraju parove poduzetnike s duplim plaćama kojima mogu hraniti deseteročlanu obitelj. Neobično, ali nitko ne želi nedavno diplomiranu mladu osobu sa samo 3 mjeseca stažiranja. Vjerujte mi, pokušala sam sve.” – kaže Katarina.
-
Vjerojatno će vas netko nekad izdžepariti
Džeparenje u starom smislu te riječi i zanata, bilo da je u klasičnoj verziji “zgrabi i bježi” ili malo razvijenoj “turist sam i izgubio sam se” verziji, stalno je prisutno.
“Neki džeparoši rade u grupama. Meni se osobno dogodilo da me jedan mladić srušio i tada dotrčava djevojka koji mi pomaže da se dignem. Pri tome izvlači novčanik iz torbice, dok mi se mladić ispričava. U svom tom kaosu nisam uopće odmah skužila. Kad sam se pridigla i došla sebi, odmah sam otvorila torbicu da vidim je li sve tu, naravno nije bilo. Trajalo je možda 20-ak sekundi da razbistrim mozak i provjerim. Ni djevojke, ni mladića više nije bilo.” – priča Katarina.
-
Cuganje u javnosti je sasvim u redu
U parku, kod Seine, na klupi, na mostu, zapravo nema mjesta koje je zabranjeno kada je u pitanju cuganje u javnosti. Najbolji dio toga jest da ako zaboravite ponijeti otvarač, velike su šanse da onaj tko sjedi do vas ima jedan.
-
Nikada nećete čuti za najcool mjesta
“Turisti ne znaju ništa”, priča nam Katarina. “Najbolja mjesta u Parizu se nalaze se nigdje blizu Eiffelovog tornja ili Champs Elysées-a. Jeftinija, ugodnija mjesta su u Bellvilu, kanali, dijelovi Montmartre koji su bliži Barbeau od Sacre Coeur, i bilo gdje u 11. arondismanu. Pivo je iz nekog razloga bolje u tim područjima, možda zato što ne košta više od 6 eura za pola litre.”
-
Metro će vas ojačati
“Metro je mikrokozmos sličan borbi pasa, a samo najjači preživljavaju (čitaj: uspijevaju zauzeti mjesto). Nakon nekoliko tjedana pokušaja da budete ljubazni ili barem diplomatski, prestat ćete se brinuti o tome da ne ljutite ljude” – priča Katarina i nastavlja.
“Bez ozbiljne gurancije ostalih putnika (inače će oni vas), traženja praznih mjesta kao da vam život ovisi o tome, i trčanje prema prvom koji ugledate je svakodnevnica života u metrou. Nemojte biti naivni, jer to funkcionira zapravo u oba smjera. Ako se ne gurate, bit ćete izgurani, izgaženi, prepuni modrica od vrećica i kišobrana, pa čak i ako ne želite to mjesto. Jednostavno to morate napraviti, jer samo onda imate pravo da nazovete nekoga tko vas je nagazio idiotom.” – govori Katarina.
-
Ne pričaju svi engleski
Mnogo ljudi stigne u Pariz, a da ne znaju puno (ili ništa!) francuskog jezika, očekujući od većine Francuza da govore engleski. Dok mnogi od njih zapravo i pričaju, Parižani nerado koriste bilo koji drugi jezik osim francuskog, pogotovo ako radite nešto važno kao što je otvaranje bankovnog računa. Ali u slučaju da vaš francuski nije baš najbolji, ipak će vam odgovoriti na engleskom jeziku.
-
Nećete ići dalje od dvadeset arondismana
Središtu Pariza, sve unutar le périphérique, je mjesto gdje se događaju sve zanimljive stvari. Pa, barem ćete tako misliti. A kao rezultat toga, rijetko ćete izaći izvan granica dvadeset arondismana, odbacujući sve pozive za zabave u predgrađu, osim ako ne možete prespavati ili podijeliti trošak za taksi s najmanje dvije osobe kako biste se vratili natrag u civilizaciju.
You must be logged in to post a comment.