Napoleon je slavno opisao Britance kao “narod trgovaca”. Danas bi Britanci mogli biti preciznije opisani kao ‘narod opsesivnih kupaca’, jer im je kupovina gotovo postala nacionalna zabava. Glavna trgovačka ulica u većini gradova zove se “High Street” (poput US “Main Street”) i tradicionalno je mjesto gdje se sve kupuje, od hrane do namještaja, a zastupljene su franšizne trgovine kao i one samostalne.
Ovih dana mnogi trgovci su se preselili iz “visokih ulica” i postavili dućane u namjenske trgovačke centre i poslovne parkove na periferiji grada. Najveći i najbolji trgovački centri su Metrocentre u Gatesheadu, The Trafford centar u Manchesteru, Westfield Stratford City (pored Olimpijskog parka izgrađenog za Olimpijske igre u Londonu 2012) i Bluewater (izvan Londona u Dartformu). Većina velikih gradova ima robnu kuću za kućanstvo i odjeću: bilo de je samostalna ili dio većeg lanca kao što su John Lewis, Debenhams ili House of Fraser. U Londonu na Selfridges i Harvey Nichols odlazite za odjeću, u Liberty za darove, Harrods za hranu – i John Lewis za sve ostalo – od igle i konca do ogromnih američkih hladnjaka.
U naseljima i manjim gradovima, većina trgovina je otvorena od ponedjeljka do petka od 9.00 do 17.30 sati (ponekad kasnije) i nedjeljom od 11.00 do 16.00 sati. U manjim mjestima trgovine će biti zatvorene nedjeljom. U nekim se seoskim područjima primjenjuje poludnevno zatvaranje, što znači da jedan dan u tjednu (obično srijedom) rade do 13:00. Većina trgovina u gradovima ostaje otvorena kasno barem jedne noći u tjednu, a najveći supermarketi obično ostaju otvoreni 24 sata.
Farmer’s markets, poput Borough Marketa u južnom Londonu, prodaju specijalitete ili lokalno proizvedenu hranu. Pa to možete pronaći tržnice poput Londonske Columbia Road i Nine Elms, Billingsgate ribarnica, ali i antiknih trgovina i buvljaka
Britanci vole cjenkanje, zbog čega je takozvane “pound shops”, poput Poundlanda, lako pronaći na gotovo svakom High Streetu. Doslovno prodaju jeftine proizvode za kućanstvo, kozmetiku, hranu, baterije, igračke – za jednu funtu ili manje. U gotovo svakoj High Street mogu se pronaći i “dobrotvorni dućani” koje vode organizacije poput Oxfam, British Heart Foundation i Cancer Research. Prodaju rabljenu odjeću, knjige, a izvrsna su mjesta i za pokupiti jeftinu dizajnersku odjeću, vintage i neobične predmete za vašu kuću ili stan – a tamo ujedno možete donirati svoje stvari kada vam više nisu potrebne i želite ih se riješiti.
U stambenim područjima, kvartovske trgovine otvorene su sve do kasno i prodaju osnovne kućne potrepštine, a u skoro svim većim gradovima postoji mnogo malih azijskih, kineskih i poljskih supermarketa koji većinom nude veoma niske cijene.
Četiri glavna lanca supermarketa u Engleskoj su Sainsburys, Tesco, ASDA i Morrisons, koji stalno međusobno ratuju cijenama. Njihove ogromne supermarkete možete naći na rubovima gradova, kao i manje lokalne trgovine u centru. Ostali su Co-operative (Co-op), koji drže puno manjih supermarketa, Waitrose (online Ocado) i Marks & Spencer, koji su ujedno i najsuvremenija. Dok njemački Lidl i Aldi nude vjerojatno najpovoljnije cijene.
You must be logged in to post a comment.